ЮБИЛЕЙНАТА ИЗЛОЖБА ЗА Д-Р ФРАНЦ МИКЛОШИЧ В СЛОВЕНИЯ

След представянето на изложбата „Франц Миклошич – 130 години чуждестранен почетен член на Българската академия на науките” в София (БАН) и Пловдив (Пловдивски университет) експозицията бе открита от доц. д-р Елена Томова в изложбената зала „Атрий” на Научноизследователския център на Словенската академия на науките в Любляна (23.11. – 4.12. 2015).

Изложбата е посветена на още три големи юбилейни дати: 145 години от основаването на БАН, 200 години от рождението на словенския учен и 650 години от създаването на Виенския университет. Реализирана е по двустранен проект между Словения и България, Института за литература при БАН и Института за словенска литература при САЗУ. На откриването присъстваха посланикът на Република България в Словения г-н Иван Сираков, консулът на посолството г-жа Юлия Церова, български културни дейци от Любляна, учени от САЗУ, Люблянския университет, Народната и университетска библиотека, журналисти, преподаватели и студенти, словенски граждани.

Експозицията съдържа 19 постера с репродукции на документи, онагледяващи житейския и научния път на известния езиковед от родното му място Радомершчак до столицата на европейската славистика Виена, където Миклошич се утвърждава като най-авторитетният учен през втората половина на XIX в. Основните акценти в изложбата са свързани със заслугите на юбиляра за историята на българския език през Средновековието и Възраждането, издаването на кирило-методиевски паметници (пространните жития на св.св. Кирил и Методий, св. Климент Охридски, Супрасълския сборник от X в.), за неговите лексикографски трудове, за развитието на балканистиката и византинистиката, неславянските езици и други. Представени са документи от архивите в България, Австрия, Словения, Хърватия., някои от които се показват за пръв път пред европейската културна общественост.

На откриването бе прочетен поздравителен адрес от доц. д-р Елка Трайкова, директор на Института за литература. В него се подчертава: „Изразяваме дълбоката си благодарност на Словенската академия на науките и изкуствата, на Научно-изследователския център при САЗУ и на нашите партньори от Института за словенска литература и литературни изследвания за ценната професионална помощ, за сътрудничеството и организацията на изложбата. Приемете нашите искрени пожелания за здраве, академични успехи и нови перспективи на нашите проекти!”

От името на Словенската академия на науките и изкуствата приветствено слово прочете проф. Матия Огрин, ръководител на проекта от словенска страна. Изразена бе благодарност към ръководствата на БАН и САЗУ, Научния архив на БАН, Библиотеката на САЗУ, Народната и университетска библиотека в Любляна, Института за славистика при Виенския университет за тяхното съдействие и професионална подкрепа.


[widgetkit id=64]