Проект „Българската литература за деца и юноши XX – XXI в.“ на Втори салон на съвременната българска литература за деца и младежи, Флоренция

Проектът „Българската литература за деца и юноши XX – XXI в.“ бе представен на 30.11.2024 по време на Втория салон на съвременната българска литература за деца и младежи, организиран от Министерството на образованието и науката, община Флоренция, Културна асоциация „Паралел 43“ и българското училище „Асен и Илия Пейкови“ – Рим и Флоренция.

Проектът бе разгледан в трите си основни направления на работа: проучване, систематизиране, дигитализиране и експониране на сайт на проекта на художествени текстове, архивни материали на български автори с текстове за деца и литературнокритически изследвания, както и на български периодични художествени издания за деца и юноши; създаване на нови научни изследвания и антологии; организиране и провеждане на научни и образователни събития. На участниците в Салона бе представена структурата на сайта с изградените профили на писатели, работата с метаданни към публикуваните материали, реализираните нови научни изследвания, проведената Кръгла маса на тема „Пътят на българската литература за деца и юноши“, четирите творчески работилници с деца от различни възрасти – детска градина, начален, прогимназиален и гимназиален етап, както и осъществената среща на деца от втори клас с писателката Анета Дучева. На българското училище „Асен и Илия Пейкови“ във Флоренция бяха подарени трите издания, осъществени дотук по проекта – антология „Играта. Най-хубавото от сп. „Светулка“ (1904 – 1947) и сп. „Детска радост“ (1910 – 1947)“, едноименният сборник с текстове от конференцията „Пътят на българската литература за деца и юноши“ и монографията на Огняна Георгиева-Тенева „Големите периодични издания и литературата за малките“. 

Участниците в Салона бяха запознати с предстоящите дейности и инициативи по проекта: продължаващата работа по обогатяване на авторски профили и създаване на нови чрез дигитализация и експониране на сайта на художествени текстове и архивни документи, създаване на нови научни изследвания, съставяне на тематични антологии „Вярата“ и „Семейството“, провеждане на работни семинари със студенти и учители, както и втора среща с писател по трудни теми; провеждане на втора Кръгла маса, този път под наслов „Съвременната българска литература за деца и юноши“, на която участниците в Салона бяха поканени. 

По време на Салона бе представен и докладът на Огняна Георгиева-Тенева „Жанрът фентъзи и образователният канон“, разработен по проекта. Изложението имаше за фокус художествената специфика на фентъзито, жанровите му граници, позицията му спрямо литературата, определяна като „класическа“ и „съвременна“. Популярността на фентъзито бе разгледана през издателския и критическия интерес към него, както и през две анкети със студенти от НБУ, ВТУ и Белградския университет. Акцентът бе поставен върху въпросите кой и защо чете фентъзи, доколко то е застъпено в литературнообразователния канон. Предложен бе модел на четене с примери от романи на Весела Фламбурари, Радостина Николова, Милен Хальов, Благой Иванов, Катя Антонова, Петър Голийски. 

Проектът „Българската литература за деца и юноши XX – XXI в.“ е финансиран от ФНИ с дог. № КП-06-H60/7 от 17.11.2021 г.