-
Project StatusCurrent
-
Execution period2021г. — 2025г.
- Project lead доц. д-р Александра Антонова
- Научен колектив: гл. ас. д-р Боряна Владимирова Доц. дн Огняна Георгиева-Тенева Доц. д-р Таня Казанджиева Д-р Петър Михайлов
-
FinancingФОНД НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
-
Finansing Institution
Проектът „Българската литература за деца и юноши XX – XXI в.“, договор с ФНИ № КП-06-Н60/7 от 17. 11. 2021 г. си поставя за цел да проучи и представи систематизирано в специализиран дигитален портал, в антологии и поредица от научни изследвания развитието на българската литература за деца и юноши от началото на XX в. до днес, както и да запознае учители, ученици и студенти с психодраматичните ѝ възможности, които развиват иновативни педагогически подходи.
Научният екип е в състав:
Доц. д-р Александра Антонова – ръководител на проекта
Доц. дн Огняна Георгиева-Тенева
Доц. д-р Таня Казанджиева
Гл. ас. д-р Боряна Владимирова
Ас. д-р Росица Чернокожева
Д-р Петър Михайлов
Проектът се развива в три основни направления на работа: проучване, систематизиране, дигитализиране и експониране на сайт на проекта на художествени текстове, архивни материали на български автори с текстове за деца, на литературнокритически изследвания върху българската литература за деца и юноши, както и на български периодични художествени издания за деца и юноши; създаване на нови научни изследвания и антологии; организиране и провеждане на научни и образователни събития – конференции и творчески работилници.
Дотук по проекта е изграден сайт по зададените параметри, с богато дигитално хранилище, проведена е Кръгла маса на тема „Пътят на българската литература за деца и юноши“, четири творчески работилници с деца от различни възрасти – детска градина, начален, прогимназиален и гимназиален етап, както и среща с писател по трудни теми.
По проекта са реализирани до тук три издания – антология „Играта. Най-хубавото от сп. „Светулка“ (1904 – 1947) и сп. „Детска радост“ (1910 – 1947)“, едноименният сборник с текстове от конференцията „Пътят на българската литература за деца и юноши“ и монографията на Огняна Георгиева-Тенева „Големите периодични издания и литературата за малките“.
През втория етап на проекта продължава работа по обогатяване на авторски профили и създаване на нови чрез дигитализация и експониране на сайта на художествени текстове и архивни документи, създаване на нови научни изследвания, съставяне на тематични антологии „Вярата“ и „Семейството“, провеждане на работни семинари със студенти и учители, втора среща с писател по трудни теми. Предстои провеждане на втора Кръгла маса, този път под наслов „Съвременната българска литература за деца и юноши“.