1 minute
МЕЖДУНАРОДЕН СИМПОЗИУМ
„АНТРОПОЛОГИЯТА НА ДОСТОЕВСКИ.
ЧОВЕКЪТ КАТО ПРОБЛЕМ И ОБЕКТ НА ИЗОБРАЖЕНИЕ В СВЕТА НА ДОСТОЕВСКИ“
(София, 23-26 октомври 2018)
Международният симпозиум „Антропологията на Достоевски. Човекът като проблем и обект на изображение в света на Достоевски“ ще се състои в София от 23 до 26 октомври 2018 г. Научният форум, който няма прецедент в България и на Балканите, се организира от Българско общество „Ф. Достоевски“ съвместно с Института за литература на БАН и СУ „Св. Климент Охридски“.
В симпозиума ще участват над 50 учени от 16 страни на света, както и специалисти от България – членове на Българско общество „Ф. Достоевски“. Официалното откриване на научния форум ще се състои на 23 октомври 2018 г. от 11.00 ч. в Големия салон на БАН (ул. „15 ноември“ № 1), а заседанията по секции ще се провеждат в Първа заседателна зала и Нова конферентна зала на СУ „Св. Климент Охридски“.
Трите дни на симпозиума са фокусирани към три проблемни полета: Антропологията на Достоевски в светлината на философската антропология и европейската култура на ХХ в.; Антропологията на Достоевски в перспективата на руската религиозно-философска мисъл и руската култура на ХХ в.; Проблемът за човека в романа „Идиот“.
На 150-годишнината от излизането на романа „Идиот“ е посветена тематична изложба и заключителната кръгла маса на научния форум: „Идиот“ на Достоевски и „Идиот“ на А. Куросава“. Филмът „Идиот“ на А. Куросава ще бъде показан пред студентите и широката общественост.
Пълната научна и културна програма на симпозиума вж. тук: https://bod.bg/bg/nauchnaya-programma-simpoziuma
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ
Организатор:
Българско общество „Ф. Достоевски“ е създадено на 5 декември 2011 г. То провежда редовни заседания, организира конференции, кръгли маси и др. и издава алманаха „Достоевски: мисъл и образ“ (т. 1-2, С., 2014, 2016). По-подробно за дейността му вж. сайта на Обществото: https://bod.bg
Председател на Организационния комитет:
Емил Димитров е литературовед и философ, доцент д-р в Института за литература на БАН. Автор е на около 300 публикации в областта на българската литературна и културна история, българо-руските културни взаимоотношения, творчеството на Достоевски, философията. Автор на книгите: "Досието на Михаил Арнаудов" (2007), "Памет, юбилей, канон. Увод в социологията на българската литература" (2012), "Публицистиката на Михаил Арнаудов" (2014), "Като на изповед...": Руски беседи“ (2016); преводач, съставител и коментатор на редица книги. Основател и председател на Българско общество "Ф. Достоевски" (2011), главен редактор на алманаха "Достоевски: мисъл и образ", председател на Организационния комитет на симпозиума.
Автор на пленарния доклад на симпозиума:
Сергей Хоружий (1941) е световноизвестен руски учен – физик-теоретик, философ, богослов и литературовед; професор, доктор на физико-математическите науки, академик, член на Руската академия на естествените науки. Основният му труд като физик и математик е: „Увод в алгебраичната квантова теория на полето“ (1986). Преводач е на руски език (съвм. с В. Хинкис) на «Улис» на Дж. Джойс, автор на книгата «Джойс в руско огледало» (1994). Изследовател и продължител на традициите на руската религиозно-философска мисъл, автор на книгите: «Диптих на безмълвието» (1991), «След прекъсването. Пътищата на руската философия» (1994), „Към феноменологията на аскезата“ (1998), „Исихазъм. Анотирана библиография“ (съставител и редактор, 2004), „Очерци по синергийна антропология“ (2005), «Лампата на Диоген. Критична ретроспектива на европейската антропология» (2010) и др. Основател и ръководител на научната школа по синергийна антропология, директор на Института за синергийна антропология (Москва), гост-лектор в множество престижни университети по света.