1 minute
Изложбата "Супрасълски сборник – старобългарски паметник от Х век" в Двореца на Канцеларията на Ватикана. Изложбата е част от проекта на Института за литература при БАН “Супрасълски сборник – старобългарски паметник от Х век: електронен корпус”, финансиран от ЮНЕСКО и бе открита на 13 декември в 17.00 ч. в Двореца на Канцеларията на Ватикана. [widgetkit id=1]Изложбата бе подготвена със съдействието на посолството на България към Светия Престол, посолството на Р Полша към Светия Престол и с изключителното съдействие на Държавния културен институт към МВнР.
Изложбата е част от проекта на Института за литература при БАН “Супрасълски сборник – старобългарски паметник от Х век: електронен корпус”, финансиран от ЮНЕСКО и бе открита на 13 декември в 17.00 ч. в Двореца на Канцеларията на Ватикана. Изложбата бе подготвена със съдействието на посолството на България към Светия Престол, посолството на Р Полша към Светия Престол и с изключителното съдействие на Държавния културен институт към МВнР. Приветствия по време на откриването поднесоха г-жа Хана Сухотска, посланник на Полша и г-н Никола Калудов, посланник на България. Те изтъкнаха, че Супрасълският сборник принадлежи на европейското културно наследство и към Кирило-Методиевата традиция, свързани с Рим и с Ватикана. Г-жа Сухотска специално отбеляза приноса на българските учени и институции в проучването на Супрасълския сборник. Доц. дфн Анисава Милтенова произнесе кратко слово за съдържанието и историята на паметника. Той се съхранява в три библиотеки – в Националната библиотека на Полша във Варшава, в Националната и Университетска библиотека в Любляна, Словения и в Националната Руска библиотека в Санкт Петербург. Тя разказа за проекта за дигитализация на всички части от ръкописа, подкрепен от ЮНЕСКО и за неговото проучване в нашата съвременност. Гости по време на откриването бяха представители на Държавния секретариат на Светия престол, Папския съвет за култура, дипломати от посолствата на европейските страни, преподаватели от университетите в Рим, изследователи от Източния институт и граждани. Учените и преподавателите проявиха голям интерес към изложбата, сред които проф. Марио Капалдо, един от видните италиански слависти, изследвали Супрасълския сборник.
Изложбата бе отразена от Радио Ватикана в интервю с А. Милтенова (на български и на италиански език), от Българското радио (програма “Христо Ботев”) и от ежедневниците в Рим.